Robofest Registration
Coach Login
 
Coach Login
CoachID:
Password:
 
Forgot Coach ID
or Password?

  • New Coach Registration

  • Robofest 2019
  • List of Official Teams
  • Registration Status
  • 2019 Sites

  • Workshops 2019
  • Available Workshops

  • Robofest
  • Subscribe to Mailing List
  • Team Photo Archives
  • Registration Home
  • Robofest Home

  • Admin Login
  • Admin Login

  • Select Year:
    Select Site:
    Abuja_BaunSTEMRobotics_Nigeria Alexandria_SiliconWaha_Egypt Bangalore_InternationalSchool_India Bangalore_InternationalSchool_India2 Beaverton_Techforkids_OR
    Belleview_Cornerstone_FL Bernalillo_NM Blantyre_RFL_Malawi BloomfieldHills_Cranbrook_MI BloomfieldHills_Cranbrook_MI_BottleSumo
    Canton_Achieve_MI Canton_CCA_MI Canton_Gallimore_MI CenterLine_MCS_MI Chicago_HolyTrinity_IL
    Cloquet_MN Detroit_UDJH_MI Dover_IndependenceAcademy_FL Dubai_CitySchoolInternational_UAE Hyderabad_SanskritiSchool_India
    International_Video_Qualifier Jasper_VincennesUniv_IN ltu Michigan_Pre_Registration MI_Invitational_Jr_APR26
    MI_Invitational_Jr_APR27 MI_Invitational_Jr_APR27_PM MI_Invitational_Sr_APR27 Oldsmar_Nielsen_FL PearlCity_HIFusionED_HI
    Rabat_TECHNOFuture_Morocco Saline_WCA_MI Sharjah_UAE Southfield_MacArthur_MI StPeteBeach_FL
    SummerCamp_BottleSumo_EV3_JUN18 SummerCamp_BottleSumo_EV3_JUN19 SummerCamp_BottleSumo_VexIQ_AUG7 SummerCamp_RoboParade_VexIQ_AUG6 Test_VideoSubmission_MI
    Troy_Bethany_MI USA_Video_Qualifier USA_Virtual_Regional Vanderbijlpark_SouthAfrica Warmup_LTU_MI
    Warmup_MacArthur_MI WestBloomfield_WBHS_MI Winners_China Winners_Ghana Winners_HongKong
    Winners_Korea Winners_LatinAmerica Winners_Macau Winners_SouthAfrica Winners_Taiwan
    Wolfville_Acadia_Canada WorldChamp_VCC_USAonly World_Championship_BottleSumo_May16 World_Championship_BottleSumo_May17 World_Championship_Exhibition
    World_Championship_Game World_Championship_RoboArts World_Championship_RoboParade World_Championship_SpecialChallenge World_Championship_UMC
    World_Championship_Vcc WS_EXHIBITION_Feb23PM WS_GAME_EV3_Feb9PM WS_GAME_EV3_Jan12PM WS_GAME_EV3_Jan19AM
    WS_GAME_EV3_Jan19PM WS_GAME_RobotCGraphical_EV3_Feb9AM WS_GAME_RobotC_EV3_Feb2AM WS_GAME_RobotMesh_VEXIQ_Jan26AM WS_GAME_RobotMesh_VEXIQ_Jan26PM
    WS_Robofest101_Jan9 WS_Vcc_Python_EduBot_Mar2
    Teams  2019 USA_Video_Qualifier  Number of Teams: 27
     
    Teams USA_Video_Qualifier 2019
    CoachID  26 TeamID Name Division Registration Date Photo Upload Date
      26-12 Snow Shredders Jr Exhibition 03/01/2019
      26-13 Wandering Waiter Jr Exhibition 03/01/2019
    CoachID  336 TeamID Name Division Registration Date Photo Upload Date
      336-1 Squiddums Sr Game 03/17/2019
      336-2 Robobotics Sr Game 03/17/2019
    CoachID  1551 TeamID Name Division Registration Date Photo Upload Date
      1551-1 NCA Lights Sr Exhibition 04/12/2019
    CoachID  1587 TeamID Name Division Registration Date Photo Upload Date
      1587-8 R.O.B.O.T.S. 2.0 Jr Exhibition 04/19/2019
    CoachID  1998 TeamID Name Division Registration Date Photo Upload Date
      1998-1 PCEP GET IT! 1 Sr Exhibition 03/25/2019
    CoachID  2035 TeamID Name Division Registration Date Photo Upload Date
      2035-1 Blended Coders Red & White Jr Exhibition 01/31/2019
    CoachID  2155 TeamID Name Division Registration Date Photo Upload Date
      2155-1 St Francis Solano 1 Jr Game 12/03/2018
      2155-2 St Francis Solano 2 Jr Game 12/03/2018
    CoachID  2172 TeamID Name Division Registration Date Photo Upload Date
      2172-1 Binariacs Sr Game 02/24/2019
    CoachID  2220 TeamID Name Division Registration Date Photo Upload Date
      2220-1 Warrior Divas Sr Game 03/12/2019
    CoachID  2423 TeamID Name Division Registration Date Photo Upload Date
      2423-1 Hartland Women In Technology Sr Exhibition 04/08/2019
    CoachID  2425 TeamID Name Division Registration Date Photo Upload Date
      2425-1 Oui Tech Jr Game 02/12/2019
    CoachID  2433 TeamID Name Division Registration Date Photo Upload Date
      2433-4 West Bloomfield 1 Jr Game 04/16/2019
    CoachID  2482 TeamID Name Division Registration Date Photo Upload Date
      2482-3 Revolution Force Sr Game 01/23/2019
    CoachID  2488 TeamID Name Division Registration Date Photo Upload Date
      2488-2 The Neighbors Jr Exhibition 04/13/2019
    CoachID  2630 TeamID Name Division Registration Date Photo Upload Date
      2630-3 RoboSTEAMers Sr Exhibition 04/21/2019
    CoachID  2737 TeamID Name Division Registration Date Photo Upload Date
      2737-1 JABs Jr Game 01/13/2019 03/05/2019
    CoachID  2782 TeamID Name Division Registration Date Photo Upload Date
      2782-3 Space-tang Jr Exhibition 04/16/2019 04/19/2019
    CoachID  2928 TeamID Name Division Registration Date Photo Upload Date
      2928-1 Steam Fun for Kids Jr Exhibition 11/22/2018 03/02/2019
    CoachID  3053 TeamID Name Division Registration Date Photo Upload Date
      3053-2 Digibots Jr Exhibition 04/13/2019
    CoachID  3178 TeamID Name Division Registration Date Photo Upload Date
      3178-3 Astrobots Jr Exhibition 02/11/2019
      3178-6 Robohawks 3 Jr Exhibition 02/11/2019
    CoachID  3192 TeamID Name Division Registration Date Photo Upload Date
      3192-2 Short Circuits Jr Exhibition 02/02/2019 03/29/2019
    CoachID  3222 TeamID Name Division Registration Date Photo Upload Date
    CoachID  3270 TeamID Name Division Registration Date Photo Upload Date
      3270-1 Gaines Girl Code Jr Game 04/23/2019
    CoachID  3273 TeamID Name Division Registration Date Photo Upload Date
      3273-2 P.I.N.K Innovators Sr Exhibition 03/02/2019